Najzdrowsza dla nich dieta ogranicza chemiczne komponenty do minimum na rzecz składników pochodzenia roślinnego. Warto postawić na kosmetyki naturalne, które sprawią, że włosy będą mocne, zdrowe i pełne blasku. Jak czytać składy na opakowaniach kosmetyków? Czego unikać? W jaki sposób wprowadzić roślinną pielęgnację?
fot. Karolina Grabowska/pexels.com
Na co zwracać uwagę na opakowaniach kosmetyków?
Na etykietach szamponów i kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów coraz częściej możemy znaleźć deklarację: bez parabenów, silikonów i SLS. Dlaczego to tak ważna informacja? Parabeny to konserwanty, dzięki którym kosmetyki znacznie dłużej nadają się do używania po otwarciu opakowania. Niestety mogą przenikać przez skórę do naszego krwiobiegu. Badania wykazują także, że parabeny mają niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną. Silikony stosuje się w szamponach i odżywkach do włosów, ponieważ pokrywają łuskę włosa idealną warstwą, która chroni je przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wysoką temperaturą. Silikon sprawia jednak, że cenne substancje odżywcze nie mają szans przeniknąć do łuski włosa i jego cebulki. Trudno jest też skutecznie zmyć go z włosów. SLS-y to z kolei silne detergenty stosowane również w chemii gospodarczej, które mają właściwości myjące i odtłuszczające. Niestety zawiera je większość szamponów
Jak prawidłowo oczyszczać skórę głowy i włosy?
Warto zacząć od dokładnego oczyszczenia włosów i skóry głowy z wszelkich pozostałości martwych komórek, metali ciężkich i cząsteczek chemicznych. Dokładnie tak samo, jak w przypadku pielęgnacji twarzy i ciała: bez gruntownego oczyszczenia i złuszczenia nie ma szans na skuteczne działnie składników pielęgnacyjnych i re- generacyjnych. Wśród kosmetyków naturalnych można znaleźć oczyszczające szampony i peelingi do włosów. Stosowane regularnie raz w tygodniu zadziałają zbawiennie. Oczyszczający preparat można także przygotować samodzielnie. Jednym z najprostszych jest przepis na peeling z soli morskiej, cytryny i oliwy z oliwek. Wystarczy wymieszać dwie łyżki soli morskiej, sok wyciśnięty z jednej cytryny oraz dwie łyżki oliwy z oliwek. Otrzymaną miksturę należy wmasować w skórę głowy i w wilgotne nieumyte włosy, a po 15-20 minutach zmyć delikatnym szamponem i letnią wodą. Chłodny strumień na koniec zamknie pory skóry głowy oraz łuski włosa.
Co znajdziesz w składzie kosmetyków naturalnych?
Trudno o całkowite wyeliminowanie komponentów chemicznych ze składów preparatów do włosów, bo to one odpowiadają m.in. za trwałość oraz przeciwdziałanie rozwojowi drobnoustrojów i pleśni. Warto jednak sięgać po kosmetyki, które mają jak najbardziej naturalny skład. Co w nich znajdziemy? W większości popularne zioła, których zadaniem jest regulowanie gospodarki łojotokowej. Sprawiają też, że włosy po umyciu są gładkie, łatwo się rozczesują i błyszczą. W szamponach i odżywkach mogą się znaleźć również keratyna (naturalne białko) lub olejki roślinne, które idealnie się pienią, a jednocześnie sprawiają, że łuska włosa pozostaje zamknięta i optymalnie wygładzona.
Czym jest roślinna koloryzacja włosów?
Koloryzacja roślinna, chociaż ma ponad 6000 lat tradycji, do niedawna nie miała dobrej reputacji: nie jest trwała, jest skomplikowana, nie pokrywa siwych włosów – to podstawowe zarzuty. Dziś, kiedy rośnie świadomość dotycząca ochrony środowiska i zdrowia, ponownie staje się modna, a dzięki zaawansowanej technologii także bardziej skuteczna. Ekokoloryzacja nie zawiera amoniaku, silikonów, olejów mineralnych ani sztucznych zapachów. W formułach farb roślinnych dominują naturalne składniki, jak olej z pestek organicznych winogron. Coraz bardziej popularne farby wegańskie (np. Henna Khadi) to sproszkowane mieszanki roślin. Wykorzystywane są w nich wyłącznie barwniki, które występują w kwiatach, liściach, łodygach i korzeniach roślin.
Komentarze