Przede wszystkim to poszanowanie środowiska, unikanie kontaktu ze szkodliwymi substancjami i ograniczenie produkcji odpadów, ale także, a może przede wszystkim, oszczędność pieniędzy. Cytryna, ocet, soda oczyszczona i olejki eteryczne to podstawowe, naturalne składniki twoich ekologicznych detergentów. Cytryna ma działanie odtłuszczające. Olejki eteryczne z drzewa herbacianego, tymianku, lub lawendy mają właściwości antybakteryjne. Soda oczyszczona usuwa tłuszcz i dezynfekuje. Biały ocet działa odtłuszczająco, dezynfekująco i neutralizuje zapachy. Dlaczego nie mielibyśmy używać ich zamiast klasycznych detergentów do czyszczenia naszych mieszkań i domów?
Oto 6 niskobudżetowych receptur na domowe ekologiczne detergenty:
1. Detergent do zmywarki z dodatkiem cytryny
Potrzebujesz : 4 cytryny; 400 ml wody; 200g soli; 100 ml białego octu.
Przepis jest banalnie prosty. Wyciśnij sok z cytryn pozbywając się pestek. Wymieszaj sok z wodą i solą, dodaj ocet. Następnie gotuj wszystko w garnku przez 10 minut co jakiś czas mieszając.
Gdy mieszanka będzie ciepła przelej ją do słoika i postaw go do góry dnem; stworzysz w ten sposób efekt próżni. Dzięki temu można ją zachować na długi czas. Do jednego zmywania wystarczą zaledwie dwie łyżki detergentu.
2. Odtłuszczacz z olejkiem z drzewa herbacianego
Potrzebujesz: 500 ml wody destylowanej ; 1 łyżkę stołową ekologicznego płynu odtłuszczającego do naczyń; 1 łyżkę czystego alkoholu ( może być biała wódka, lub spirytus spożywczy) ; 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
Do przygotowania tego uniwersalnego odtłuszczacza potrzebujesz czystej butelki z rozpylaczem. Może być taka, którą stosuje się do spryskiwania roślin. Wlej do niej wodę destylowaną i łyżkę ekologicznego płynu do mycia naczyń. Dodaj alkohol i olejek herbaciany ( rozcieńcz go w odrobinie wody przed dodaniem). Wymieszaj i pamiętaj o wstrząśnięciu przed każdym użyciem!, Powstały płyn jest idealny do czyszczenia większości kuchennych powierzchni.
3. Ekologiczny detergent z octem
Potrzebujesz : 1 litr wody; 2 łyżki stołowe octu; 5 kropli cytrynowego olejku eterycznego; 5 kropli eterycznego olejku eukaliptusowego.
Zacznij od wymieszania octu i olejku z wodą następnie wlej wszystko do butelki z rozpylaczem za pomocą lejka.
Wstrząśnij przed użyciem i gotowe! Ten detergent sprawdzi się do czyszczenia luster, glazury, klamek drzwi, czy okien.
4. Proszek do prania białych ubrań
Potrzebujesz : 1 płatków mydlanych do prania, 300g startego na płatki mydła marsylskiego o dowolnym zapachu; 300g sody oczyszczonej; 250g wodorowęglanu sodu; 100 g nadwęglanu sodu; 50g proszku cytrynianu sodu.
Wystarczy,że wymieszasz ze sobą wszystkie składniki. Dodaj cztery łyżki stołowe proszku bezpośrednio do bębna pralki przed nastawieniem prania.
Sodę do prania i sodę oczyszczoną kupisz w supermarkecie, natomiast nadwęglan sodu i cytrynian sodu znajdziesz w sklepach sprzedających produkty ekologiczne i naturalne lub w Internecie, podobnie jak mydło Marsylskie.
5. Ekologiczny detergent z solą i octem do czyszczenia piekarnika
Potrzebujesz: : ½ litra białego octu winnego i 250g soli
Cały proces pozbywania sie zabrudzeń z piekarnika jest naprawdę dość prosty. Wystarczy wymieszać obydwa składniki w misce. Kiedy sól jest całkowicie rozpuszczona, przelej mieszaninę do butelki ze spryskiwaczemi i spryskaj lekko ciepły piekarnik, próbując dotrzeć nawet do najbardziej ukrytego zakamarka. Zostaw na około 30 minut i poczekaj, aż ostudzi się całkowicie piekarnik. Usuń pozostałości soli za pomocą gąbki. Zakończ czyszczenie miękką ściereczką.
6. Płyn do zmiękczania tkanin z kwasem cytrynowym
Potrzebujesz: 100g kwasu cytrynowego; 1 litr wody destylowanej
Przygotuj pustą i czystą butelkę. W garnku rozpuść kwasek cytrynowy w lekko podgrzanej (do max 40 stopni) wodzie destylowanej (jeśli użyjesz wody z kranu działanie kwasku cytrynowego zostanie zahamowane). Do perfumowania swojego ekologicznego zmiękczacza możesz użyć kilku kropli olejków eterycznych (np. lawendowego) Pamiętaj, żebyprzed każdym użyciem wstrząsnąć butelką z płynem. Używaj dokładnie tak jak zwykłego płynu do zmiękczania tkanin.
Komentarze