Zaloguj się

Bądź eko! Uprawiaj konopie

Autor
Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
mon@hubburger.com
Data publikacji 2023-02-14
Ile czasu potrzeba, aby uzyskać plon z uprawy w pomieszczeniu?
Reklama
Autor
Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
mon@hubburger.com
Data publikacji 2023-02-14
Bądź eko! Uprawiaj konopie
fot. pexels.com

1. Uprawa Indoor- Cykl życia konopi - “Dobre ziele przychodzi do tych, którzy cierpliwie czekają”.  Ile czasu potrzeba, aby uzyskać plon z uprawy w pomieszczeniu?
Średni czas dla większości roślin konopi indyjskich wynosi ok. 4 miesiące. Proces uzależniony jest od wielu czynników, które mają wpływ na uprawę. 
Na samym początku trudno jest określić, kiedy roślina uzyska pełną dojrzałość. Mamy jednak ogólny harmonogram, który pozwala nam monitorować i kontrolować każdy etap rozwoju marihuany. Każdy nowy hodowca powinien się z nim zapoznać, aby mieć pełną kontrolę nad uprawą. Pomaga to również w pełni zrozumieć tę roślinę i nawiązać swego rodzaju “więź”. Należy pamiętać, że do uprawy potrzebne są: wiedza, umiejętności, ale też serce i powołanie. Każda roślina to żywy organizm. Kiedy traktujemy je zbyt prymitywnie i przedmiotowo, nie mamy szans na dobre i obfite zbiory. 


Uprawa konopi indoor, czyli pod lampami wymaga co najmniej podstawowej wiedzy w tym temacie. Dziś dokładnie omówimy cykl życia konopi, co stanowi absolutna podstawę do tego, aby zrozumieć te roślinę, zanim przejdziemy do jej uprawy. 

Średni cykl życia konopi:
Rozróżnia się cztery odrębne fazy cyklu życia rośliny:
•    kiełkowanie: 1-14 dni
•    sadzonka: 2-3 tygodnie
•    wegetacja: 2-8 tygodni
•    kwitnienie: 8-10 tygodni

Można ominąć fazy: kiełkowania i sadzonek, jeśli użyjemy “klonów” zamiast nasion. Jednak na tym etapie zakładamy, że zaczynamy naszą konopną uprawę od partii zdrowych, feminizowanych nasion*
Bierzemy pod uwagę również to, że wybrane nasiona są wrażliwe na fotoperiod**. Oznacza to, że ich cykl kwitnienia zależy od ilości światła, na które jest wystawiona roślina. Przejdźmy do omówienia każdej fazy cyklu.

1.  Faza Kiełkowania:
Można sadzić nasiona bezpośrednio do gleby, jednak zdecydowana większość hodowców woli, aby nasiona najpierw wykiełkowały. To zapewnia roślinie dodatkową siłę na dobre “zakorzenienie “w glebie. Ten proces pozwala również na wyeliminowanie słabszych nasion.

Najprostszy sposób, aby przyspieszyć kiełkowanie, to ułożenie nasion na lekko wilgotnym ręczniku papierowym. Należy pamiętać, aby w tym czasie nasiona nie miały dostępu do światła, oraz zapewnić im optymalną temperaturę w przedziale od 21-26 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może spowodować, że nasiona będą gnić, natomiast zbyt niska może przełożyć się na duże spowolnienie kiełkowania lub jego brak. Na tym etapie ważne  jest kontrolowanie i utrzymanie stałej wilgotności.  

Należy delikatnie “obchodzić” się z nasionami i uważać, aby ich nie zanieczyścić palcami. Zaleca się użycie pęsetki, aby uniknąć niezamierzonego zanieczyszczenia krzyżowego.  
Pierwsze “białe kiełki” powinny być widoczne w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach ten proces może zająć więcej niż tydzień, ale nie należy czekać dłużej niż 14 dni. 
Ten etap wymaga codziennego monitorowania nasion, pod kątem oznak rozwoju. 

2. Faza sadzonki:
Nasionko, które wykiełkowało jest gotowe do dalszego wzrostu, jednak jest niezwykle kruche i delikatne. Na tym etapie należy używać delikatnego oświetlenia, takiego jak przyciemniona dioda LED, lub żarówka CFL przez 16 godzin dziennie. 
Do zraszania sadzonek należy używać wody, której PH wynosi 7. Zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy odczyn nie nadaje się do podlewania roślin. 
W pierwszym etapie sadzonki będą miały małe, zaokrąglone liście, zwane liścieniami. W miarę wzrostu rośliny zaczną pojawiać się prawdziwe “wachlarze” konopi, które są niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.
Wyraźnym i widocznym sygnałem, że roślina przechodzi z fazy sadzonki w etap wegetacji są liście. Kiedy zobaczymy ok. 4 zestawy po 5- 6 liści wachlarzowych, oznacza to, że nasza roślina jest wystarczająco silna, aby przesadzić ją do większej doniczki. Zazwyczaj sadzonki są gotowe na przesadzenie do głównej doniczki po ok. 2- 3 tygodniach. 

3. Faza wegetacji:
Faza wegetacji polega na gwałtownym wzroście rośliny. Główna łodyga mocno się wydłuża, a przestrzeń między węzłami wzrasta. Odmiany Indica zazwyczaj nie są zbyt wysokie i mają tendencję do poziomego wzrostu (rozkrzaczania). Natomiast odmiany Sativa rosną bardziej w górę i są mniej rozgałęzione. Aby pomóc roślinom na tym etapie, należy dodatkowo odżywiać je Azotem. To niezwykle ważny pierwiastek na każdym etapie wzrostu, ale największe znaczenie ma właśnie w fazie wegetatywnej. Należy do pierwiastków o dużym znaczeniu biologicznym, jednak należy pamętać, że zbyt duża dawka dla roślin jest śmiertelna. 

Faza wegetatywna jest bardzo ważna w cyklu życia konopi. Roślinom w tym czasie trzeba zapewnić optymalne warunki środowiskowe, aby uzyskać dobry i obfity plon. Należy zadbać o odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych.  Marihuana jest rośliną fotoperiodyczną co oznacza, że zacznie zakwitać kiedy ograniczymy jej dostęp do światła. 
Podczas fazy wegetacji można zastosować różne techniki treningowe, takie jak: zginanie lub topping, aby zwiększyć całkowitą wydajność rośliny. 

Okres wegetatywny przygotowuje odpowiednie warunki pod fazę kwitnienia. Im zdrowsze są rośliny w tym czasie, tym lepiej są przygotowane aby wydać obfite i zdrowe plony. 
Aby utrzymać rośliny w fazie wegetacji, oświetlenie powinno być w trybie 18/6. Wiekszość szczepów z reguły gotowa jest na przejście do fazy kwitnienia w czasie od 4 do 8 tygodni. Jednak, wszystko zależy od tego jak silne są kwiaty, jaka to odmiana i jaki plon chcemy uzyskać. 

4.  Faza kwitnienia:
Aby przejść od wegetacji do kwitnienia, należy zmienić harmonogram oświetlenia z 18/6 na 12/12. Skracanie godzin dziennych naśladuje naturalną zmianę pór roku od lata do jesieni i powoduje poważne zmiany w hormonach rośliny.

W pierwszym tygodniu fazy kwitnienia następuje wyciąganie się roślin (przygotowanie do utrzymania dużych pąków), pojawiają się białe włoski, aromat jest coraz bardziej wyczuwalny. 
W drugim tygodniu można określić płeć rośliny. Osobniki żeńskie rozwijają długie, białe słupki w miejscach węzłów. W ten sposób w naturalnym środowisku przygotowują się do zapylenia, co skutkowałoby ostateczną produkcja nasion.  Męskie natomiast rozwijają okrągłe woreczki pyłkowe. Może zdarzyć się również hermafrodyta, taki osobnik będzie  miał obie te cechy, co oznacza, że pyłek może zakłócić produkcję pąków. 

W trzecim tygodniu rośliny przestają się wyciągać i skupiają się głównie na rozwoju pąków. 
Długość fazy kwitnienia w dużej mierze zależy od średniego czasu wzrostu danej odmiany. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, kiedy zbierać kwiaty, jest monitorowanie ich wielkości i koloru włosków. W przypadku większości szczepów kwitnienie zajmuje ok. osiem tygodni, ale może trwać nawet dodatkowe dwa lub trzy tygodnie w przypadku odmian sativa.
Kiedy roślina zaczyna zakwitać, zmienia się jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Na tym etapie trzeba zwiększyć stężenia Fosforu i Potasu. To, w jakich proporcjach zastosujesz Azot, Fosfor, Potas zależy tak naprawdę od Ciebie. Co prawda, producenci odżywek podają dokładne wytyczne do zastosowania dawek, ale musisz obserwować swoje rośliny i reagować na bieżąco. Trzeba uważać, aby odżywka nie była zbyt mocna, aby nie doprowadzić do spalenia roślinek.

Należy również być bardzo czujnym pod kątem wystąpienia pleśni.  Należy zapewnić odpowiednią wilgotność oraz przepływ powietrza. Poziom wilgotności powinien być utrzymany na poziomie 40%-50%, natomiast wentylatory zapewnią wymaganą cyrkulację powietrza. W fazie kwitnienia należy obniżyć temperaturę. Każda roślinka jest inna i każdy hodowca będzie dopasowywał temperaturę według swoich wytycznych. Zaleca się, aby temperatura w grow roomach w dzień wynosiła od 22 do 26 stopni Celsjusza, a w nocy od 16 do 18 stopni Celsjusza. 
W trzecim i czwartym tygodniu rośliny mają zdecydowanie większe pąki i bardziej intensywny aromat. Z każdym dniem rośliny będą miały większe, pulchne kielichy, coraz więcej białych słupków, oraz widoczną warstwę trichomów.*** Aromat będzie bardziej wyczuwalny, w zależności od odmiany. 

Czas zbiorów:
Nie ma konkretnie ustalonego czasu kiedy należy rozpocząć “żniwa”. Należy polegać na swojej intuicji i za pomocą obserwacji ustalić termin zbioru kwitnących pąków. 
Można użyć wysokiej jakości szkła powiększającego lub lupy jubilerskiej, aby dokładnie przyjrzeć się trichomom. Większośc hodowców uważa, że najlepszy czas na zbiór kwiatów jest wtedy, gdy trichomy mają mlecznobiały, nieprzejrzysty kolor.

Krystaliczne czyste, przejrzyste i niedojrzałe trichomy oznaczają niskie stężenie THC. Natomiast, intensywna pomarańczowa barwa włosków oznacza, że kwiat zawiera utlenioną formę THC- CBN. Ten kannabinoid ma działanie mocno uspokajające. Powoduje efekt mocno “kanapowy” i odurzający, który bardzo często nie jest porządany.  
Chcesz mieć ziele dobrej akości?- potrzebujesz cierpliwości!

Wyhodowanie dobrych jakościowo kwiatów wymaga czasu, uwagi i poświęcenia. Niektórzy, chcąc skrócić okres oczekiwania na plony decydują się na feminizowane nasiona automatycznie kwitnące, tzw. “automaty”****. Te odmiany dają zazwyczaj mniejszy plon i niższej zawartości kannabinoidów. Możesz skupić się na odmianach Indica, aby skrócić swój czas oczekiwania. Ten rodziaj konopi osiąga kwitnienie zwykle kilka tygodni wcześniej niż odmiany Sativa. Bez względu na to, jaki rodzaj konopi wybierzesz, pamiętaj, że aby rozpocząć swoja “konopną przygodę” z groweringiem, należy bardzo dobrze się do niej przygotować. Twoje przygotowanie pod każdym względem: wiedza, sprzęt, zaplecze, czas pozwoli na zebranie obfitych plonów i przyniesie dużą radość i satysfakcje.  
Właśnie dlatego w kolejnej części serii, Grower Wiesiek podpowie od czego zacząć i jak dobrze przygotować się aby rozpocząć “konopną przygodę” z groweringiem.

* Feminizowane nasiona są genetycznie modyfikowane tak, aby wyrosły z nich tylko żeńskie rośliny. Postęp ten znacznie ułatwił uprawę cannabis, a także sprawił, że sam proces jest bardziej ekonomiczny.
** Fotoperiod to zjawisko zależności rozwoju roślin i zwierząt od długości okresów ciemności i światła (nocy i dnia) w cyklu dobowym.
***Trichom cienki i długi wyrostek epidermy, jedno- lub wielokomórkowy. Trichomy konopi to gruczoły żywiczne. To w nich znajduja się kannabinoidy, flawonoidy i terpeny. 
****Automaty Odmiany automatycznie kwitnące inaczej automaty z ang. autoflowering to szczepy które zakwitają automatycznie bez względu na cykl światła. Inaczej mówiąc zakwitają samodzielnie po dość krótkim czasie wegetacji ok 2-4 tygodnie.

Źródła:
•    McNellis, TW i Deng, XW (1995). Lekka kontrola wzoru morfogenetycznego siewek. Komórka roślinna.
•    Saloner A, Bernstein N. Odpowiedź medycznej marihuany (Cannabis sativa L.) na dostarczanie azotu w długim fotoperiodzie. Nauka o roślinach przednich. 
•    Moher, M., Jones, M. i Zheng, Y. (2021). Odpowiedź fotoperiodyczna roślin In Vitro Cannabis sativa.
•    Pan, G., Li, Z., Yin, M. i in. Identyfikacja całego genomu, ekspresja i analiza sekwencji rodziny genów podobnych do CONSTANS w konopiach indyjskich ujawnia potencjalną rolę w regulacji czasu kwitnienia roślin. 
•    Thomas, FJ i Kayser, O. (2019). Minor Cannabinoids of Cannabis sativa L. Journal of Medical Science.
•    Royalgueenseed.pl

Jeśli uważasz, że to ciekawy artykuł, to będzie mi miło jak podzielisz się nim z innymi.

Pozdrawiam

Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
tagi

Komentarze

Najnowsze

Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. 
Sztuka łączenia biznesów
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-05
CEO HUBburger.com Maciej Sagal  w rozmowie z kanałem The Birb Nest
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02
Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

top3

Hemp meat czyli „zielone” mięsko
Ekologia
Autor
Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
3 proste przepisy na regeneracyjny shake z białkiem z konopi.
Zdrowie
Autor
Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
ChatGPT o medycznej marihuanie
Future
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
Data publikacji 2023-02-14
Zapytałam ChatGPT o medyczną marihuanę
Dieta bezmięsna pogłębia depresję!
Zdrowie
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-10
Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości
Senolityki - poznaj suplementy przyszłością
Future
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09
Eko lifestyle?  Czyli...
Ekologia
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09

Polecamy

NFT branży konopnej
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-10
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o NFT HUBburger.com ale nie było okazji się zapytać – więc zrobiliśmy to my, a odpowiedział nam na pytania CEO projektu Maciej Sagal.
Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. Każdy z nas powinien znaleźć na nią przestrzeń w swoim życiu ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Z drugiej strony nie każdy chce, bądź ma czas, na podążanie ścieżką duchowego rozwoju.
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02

Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

 Lifestyle w naturze czyli o nas
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-04-24

Hubway to nowy głos społeczności skupionej wokół marki HUBburger, w której wolność wyrażania i promowania naturalnego i odpowiedzialnego sposobu życia jest osadzona w DNA.

PLATFORMA
SZKOLENIOWA

Co możesz zrobić, aby robić to lepiej?

Strona główna

Podcast

Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-02-17
Wybraliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem odcinki podcastów dotyczących tematyki konopnej, ale nie tylko. Rezerwujemy tu też miejsce na naszą produkcję audio, która powoli kiełkuje w naszej redakcji.
Strona główna
Strona główna

Znajdź swoje CBD