Zaloguj się

Moda przyszłości. 3 trendy, które mogą zmienić świat

Autor
Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
brak@mail.pl
Data publikacji 2023-02-14
Zjawisko "szybkiej mody” odchodzi do lamusa. Sezonowe, dezeaktualizujace się trendy i masowa produkcja tanich ubrań z syntetycznych tkanin to już powoli pieśń przeszłości.
Reklama
Autor
Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
brak@mail.pl
Data publikacji 2023-02-14
Moda przyszłości. 3 trendy, które mogą zmienić świat

Coraz częściej wybieramy jakość zamiast ilości i dokonujemy ekologicznych zakupów, a przemysł modowy stara się działać bardziej odpowiedzialnie dla dobra planety i przyszłych pokoleń. Prawie każda modowa marka mówi dzisiaj o "zrównoważonym rozwoju", a wiele z nich faktycznie wprowadza znaczące zmiany.

Jakie są trendy przyszłości?
W ciągu ostatnich kilku lat przemysł modowy podjął wiele kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju. Globalna pandemia, szalejące pożary, upublicznione skandale dotyczące firm fast fashion i rosnąca świadomość kryzysu klimatycznego stopniowo odcisnęły na nim swoje piętno. Rynek mody zrozumiał, że dla zmian nie ma już odwrotu. Wymogiem świadomych konsumentów jest moda, która nie tylko dobrze wygląda, ale jednocześnie jest łaskawa dla planety. Krótkotrwałe trendy w modzie tracą na znaczeniu, natomiast trendy w modzie zrównoważonej zyskują coraz większą popularność.

Oczywiście, kiedy mówimy o zrównoważonych trendach w modzie, nie mamy na myśli konkretnych krojów, kolorów, wzorów czy nowych kombinacji stylistycznych, które zostały podyktowane na wybiegach Tygodni Mody, ale raczej nowe procesy produkcyjne i rewolucje w przemyśle modowym. Chodzi o długoterminowe trendy, które mogą sprawić, że świat mody, nasza świadomość i nasza konsumpcja będą bardziej zrównoważone w przyszłości.

Zrównoważone marki modowe używają materiałów z naturalnych lub przetworzonych tkanin, które wymagają mniej lub nawet żadnych zabiegów chemicznych, wykorzystują mniej wody i energii. A len, konopie, bawełna organiczna i tencel (wykonany z drewna) ulegają biodegradacji. Ale zrównoważony rozwój to nie tylko materiały. Chodzi o zmianę sposobów myślenia i praktyk projektowania, produkcji, komunikacji, noszenia i cieszenia się modą. Coraz więcej  mądrych marek modowych, wprowadza zrównoważony rozwój poprzez działania, a nie tylko słowa.

3 trendy, które zmieniają świat 

Recykling
Jednym z największych problemów przemysłu modowego jest wyrzucanie starych ubrań. Szybko zmieniające się kolekcje firm fast fashion i niska jakość ich krótkotrwałych produktów sprawiły, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci moda stała się jednorazowa jak ikoniczne plastikowe reklamówki.. Co więcej, od 2000 roku poziom konsumpcji wzrósł mniej więcej dwukrotnie i w konsekwencji przemysł modowy jest obecnie odpowiedzialny za około 40 milionów ton odpadów tekstylnych rocznie!

Naturalne jest więc, że tekstylia nadające się do recyklingu stanowią ważny trend w zrównoważonej modzie. Produkty wykonane z materiałów biodegradowalnych, opracowane z myślą o recyklingu, mogą przyczynić się do ograniczenia eksploatacji surowców i zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych. W dłuższej perspektywie tekstylia nadające się do recyklingu mogą przekształcić przemysł modowy w gospodarkę cyrkularną, czyniąc go znacznie bardziej zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska!
Używanie materiałów z recyklingu jest niezmiennie gorącym trendem i dobrą wiadomością dla udręczonego środowiska, ponieważ odzież ma czwarty największy wpływ na kondycję planety (zaraz po mieszkaniach, transporcie i żywności).

Materiały z odzysku nie były dotąd synonimem luksusu, ale najwyższy czas zmienić to wyobrażenie. Już kilku pionierskim światowym markom udało się zredefiniować pojęcie tego co obecnie uważamy za luksusowe. Luksus to nie kosztowny kaprys, ale świadomy wybór tego co nie tylko piękne i wysokogatunkowe, ale przede wszystkim dobre dla naszej planety.

Faldan, luksusowa marka eko torebek została założona przez byłą negocjatorkę klimatyczną ONZ Laurę Hanning. Sygnowana torba jest pierwszą na świecie etyczną, luksusową, w pełni składaną torbą. Inteligentne, geometryczne oznaczenia w tkaninie tworzą unikalny wzór i, co najważniejsze, pozwalają torbie złożyć się bezproblemowo w portfel wielkości iPhone'a. Marka używa tylko skóry, która jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego.

Młoda firma produkująca torebki Naru Studios tworzy luksusowe produkty z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu i biodegradowalnych. Zaprojektowane w Oxfordzie torby są ręcznie wykonywane przez rzemieślników skór w Londynie.

LuederStudio, marka, która pokazała się w niedawno po raz pierwszy na London Fashion Week, wykorzystuje przetworzony plastik oceaniczny w kolorowej gamie nylonowych kurtek unisex, z których każda ma wiele poręcznych, praktycznych  kieszeni.

Marka odzieży sportowej ArmedAngels produkuje odzież ze 100% poliamidu pochodzącego z recyklingu i 58% elastanu pochodzącego z recyklingu. W swoich kolekcjach mają  również stylowe, wygodne koszulki wykonane z włókna pozyskanego z celulozy drzewnej (tencel).

Wypożyczone lub używane
Innym trendem, który jest alternatywą dla kupowania nowych ubrań i modzie jednorazowej, jest wypożyczanie i dzielenie się ubraniami. W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej startupów, aplikacji i platform, które pomagają wymieniać i pożyczać ubrania. Podobnie jak w bibliotece, można wypożyczyć ubrania na określony czas, zamiast kupować coś nowego.

W przypadku specjalnych okazji, system ten zdecydowanie ma sens. Zazwyczaj najtrudniej jest się  pogodzić z koniecznością zakupu kosztownej kreacji, którą zakładamy wyłącznie raz. Dzięki systemowi wypożyczania jesteśmy w stanie za każdym razem skomponować inny, perfekcyjny zestaw łącznie z nowymi dodatkami takimi jak buty i torebka. Wszystko wskazuje, że to zdecydowanie trend, który będzie trzymał się z nami przez lata. Tym bardziej, że daje dostęp do ubrań topowych projektantów bez konieczności wydawania na nie fortuny. W obliczu ogromnej ilości wyrzucanych co roku ubrań (co roku prawie 39 mln ton trafia do spalarni i na wysypiska śmieci!), wyjątkowo cieszy gwałtowny wzrost popularności platform wypożyczalni online, takich jak Rent the Runway, czy Hurr Collective  albo MyWardrobeHQ 
W Polsce również jakiś czas temu pojawiły się pionierskie marki wypożyczające ubrania na specjalne okazje. Wśród nich dobrze prosperujące to E Garderobe i Love The Dress 

Kupowanie, albo wypożyczanie  odzieży używanej nie jest nowym pomysłem, ale jako trend modowy jego gwałtownie rosnąca popularność jest zdumiewająca. Według amerykańskiego sklepu internetowego Thredup, rynek odzieży używanej ma wzrosnąć o 127% do 2026 roku, trzy razy szybciej niż globalny rynek odzieżowy. 

Moda metaverse
Prawdopodobnie najnowszym i najbardziej szalonym zjawiskiem, które znacząco ukształtuje naszą przyszłość jest metawersja. Nasza praca i nasze codzienne zwyczaje coraz częściej przenoszą się do wirtualnych przestrzeni. To tylko kwestia czasu, kiedy oprócz NFT i gier będziemy mieli pełnoprawną wirtualną modę, dzięki której będziemy mogli wyrażać siebie w metaverse.
Przykładem jest Gucci Garden https://guccigarden.gucci.com/ w którym zaprezentowano najnowszą kolekcję. Można tam również odebrać limitowane edycję produktów Gucci. Dzięki pierwszej sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich marka zarobiła 286 000 000 Robuxów (kryptowaluta platformy Robox).

„Cyfrowa sfera mody generuje realne dochody, a marki działające w metawersie szybko zyskują coraz więcej nabywców. Niewymienne tokeny, które umożliwiają posiadanie oryginalnej, markowej sztuki cyfrowej i mody, zmieniają zasady gry” – przeczytamy w raporcie przygotowanym przez analityków Boston Consulting Group razem z „Vogue Polska”, na temat szans i wyzwań związanych z rozwojem przestrzeni rzeczywistości wirtualnej.

Istnieje wiele zrównoważonych trendów w modzie, ale wirtualna moda jest zdecydowanie jedną z najbardziej intrygujących technologii, które mają uczynić przemysł modowy bardziej zrównoważonym. Pomimo energii, której wymaga, produkcja i wykorzystanie wirtualnej odzieży jest nadal znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż produkcja ubrań, która wymaga surowców, energii, wody, barwników i CO2. I nie trzeba dodawać, że w wirtualnej modzie nie ma odpadów tekstylnych. Jest to ekscytujący, choć dla niektórych jeszcze dość przerażający nowy trend, który z pewnością będzie kształtował nasze życie w niedalekiej przyszłości; również poza modą. 

Jeśli uważasz, że to ciekawy artykuł, to będzie mi miło jak podzielisz się nim z innymi.

Pozdrawiam

Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
tagi

Komentarze

Najnowsze

Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. 
Sztuka łączenia biznesów
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-05
CEO HUBburger.com Maciej Sagal  w rozmowie z kanałem The Birb Nest
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02
Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

top3

Hemp meat czyli „zielone” mięsko
Ekologia
Autor
Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
3 proste przepisy na regeneracyjny shake z białkiem z konopi.
Zdrowie
Autor
Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
ChatGPT o medycznej marihuanie
Future
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
Data publikacji 2023-02-14
Zapytałam ChatGPT o medyczną marihuanę
Dieta bezmięsna pogłębia depresję!
Zdrowie
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-10
Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości
Senolityki - poznaj suplementy przyszłością
Future
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09
Eko lifestyle?  Czyli...
Ekologia
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09

Polecamy

NFT branży konopnej
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-10
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o NFT HUBburger.com ale nie było okazji się zapytać – więc zrobiliśmy to my, a odpowiedział nam na pytania CEO projektu Maciej Sagal.
Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. Każdy z nas powinien znaleźć na nią przestrzeń w swoim życiu ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Z drugiej strony nie każdy chce, bądź ma czas, na podążanie ścieżką duchowego rozwoju.
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02

Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

 Lifestyle w naturze czyli o nas
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-04-24

Hubway to nowy głos społeczności skupionej wokół marki HUBburger, w której wolność wyrażania i promowania naturalnego i odpowiedzialnego sposobu życia jest osadzona w DNA.

PLATFORMA
SZKOLENIOWA

Co możesz zrobić, aby robić to lepiej?

Strona główna

Podcast

Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-02-17
Wybraliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem odcinki podcastów dotyczących tematyki konopnej, ale nie tylko. Rezerwujemy tu też miejsce na naszą produkcję audio, która powoli kiełkuje w naszej redakcji.
Strona główna
Strona główna

Znajdź swoje CBD