Zaloguj się

Tokenizacja świata

Biznes
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-02-14
Technologia blockchain rozprzestrzenia się na coraz więcej sektorów i zmienia podejście do rozumienia i wdrażania tokenizacji
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-02-14
Tokenizacja świata
fot. pexels

Czy to tylko chwilowe zachłyśnięcie się nowymi możliwościami, czy też długoterminowy trend, który wpłynie na kształtowanie się przyszłości?
 
Początki tokenizacji
Aby w ogóle zastanawiać się nad przyszłością tokenizacji, ważne jest zrozumienie jej przeszłości. Historyczne zastosowane tokenów sięga chociażby czasów Imperium Brytyjskiego w XVII - XIX wieku, kiedy waluta fiducjarna nie była powszechnie dostępna. Żetony w tym czasie służyły jako alternatywa dla monet lub po prostu pomagały w zakupie określonych przedmiotów. Podobna sytuacja miała miejsce w Turcji, już 3 tysiące lat temu. Na jej terenie naukowcy odkryli gliniane żetony w różnych kształtach. Uważa się, że pełniły one funkcję środka płatniczego lub narzędzia do przechowywania wartości. Brzmi znajomo? Dlatego tożsamość tokenów jako ważnego instrumentu wymiany towarów, usług i wartości staje się dość oczywista.
 
Z biegiem czasu koncepcja tokenizacji przeniknęła do handlu internetowego. Obecnie jest ważnym narzędziem w nowoczesnych protokołach bezpieczeństwa i służy do ochrony informacji o płatnościach i kartach użytkowników. Za pomocą tokenizacji sprzedawcy internetowi i dostawcy usług płatniczych mogą przesyłać dane karty w postaci zaszyfrowanej.
 
Blockchain i tokenizacja

Podczas gdy zastosowania tokenizacji tradycyjnie pomagały w zabezpieczeniu płatności i osobistych informacji finansowych użytkowników, dzięki technologii blockchain znalazły zupełnie nowy kierunek. To właśnie pojawienie się tokenizacji opartej o łańcuch bloków jest jednym z powodów coraz powszechniejszego założenia, że nasza ​​przyszłość będzie stokenizowana. Pojęcie to w kontekście wspomnianej technologii odnosi się do wysoce bezpiecznego procesu przenoszenia praw własności lub aktywów finansowych w świecie rzeczywistym do zasobów cyfrowych.
 
Należy zauważyć, że sieci blockchain zapewniają szyfrowanie i identyfikowalność każdej transakcji. W rezultacie tokenizacja oparta o łańcuch bloków oferuje przejrzyste, bezpieczne i wysoce progresywne podejście do zarządzania dowolnym aktywem. 
 
Blockchain pomaga w bezpiecznej i wydajnej tokenizacji różnych rzeczywistych aktywów i firm. Co ciekawe, logika procesów zapewnia idealne uzasadnienie przypadków użycia w wielu różnych branżach. 
 
Czy tokenizacja to przyszłość?
Główną zaletą blockchaina jest decentralizacja. Obecne czasy charakteryzują się czymś totalnie przeciwnym – nadmierną centralizacją przez wielkie firmy i instytucje rządowe. Ten istotny problem objawia się w postaci przestarzałych i skomplikowanych systemów, czasochłonnej biurokracji i braku przejrzystości poszczególnych podmiotów. Decentralizacja może pomóc w optymalizacji każdego procesu, automatyzując go i ograniczając łańcuch pośredników. 
 
Jedna z koncepcji tokenizacji w blockchain, która może mieć szansę na istotny wpływ na przyszłość jest STO - Security Token Offering. Oferty tokenów security pojawiły się po kilkuletnim boomie na ICO - Initial Coin Ofering. Pojęcie to oznacza zbiórkę pieniędzy na dany projekt przy wykorzystaniu sprzedaży ich natywnych tokenów. Wiele startupów obiecywało ogromne zyski inwestorom decydującym się wesprzeć koncepcję na początkowym stadium rozwoju. Monety nie miały jednak zazwyczaj żadnej realnej wartości poza czysto teoretycznymi założeniami, a 70% ofert inwestycyjnych okazywało się scamami. Stabilna przyszłość nie może wyglądać w ten sposób. Oferta tokenów secutiry lub w skrócie STO odnosi się do zasobów, które są cyfrowymi odpowiednikami papierów wartościowych. Ich nabywca otrzymuje więc prawa własności do określonego produktu. 
 
Zasoby tokenizowane mogą bowiem reprezentować pełne lub częściowe prawa własności do innych zasobów, takich jak nieruchomości, dzieła sztuki i inne aktywa. Istotną zaletą jest fakt, że dowolną inwestycję można podzielić na wiele tokenów. Dzięki temu mali inwestorzy mogli odkrywać obfite możliwości na rynku inwestycyjnym bez konieczności dołączenia do funduszy inwestycyjnych. 
 
Co najważniejsze, tokenizacja mogłaby zapewnić prostsze procedury rejestracji inwestorów, a także obniżyć ostateczny próg uczestnictwa w rynkach inwestycyjnych. W rezultacie ta technologia może oferować znaczące perspektywy stworzenia rynku papierów wartościowych bez istnienia giełdy czy pośredników. Ograniczone jest więc ryzyko przechowywania środków poza portfelem.
 
Zakres tokenizacji jest praktycznie nieograniczony
Przyjrzyjmy się teraz branżom, które korzystają już z możliwości tokenizacji. Najbardziej znane przykłady projektów opartych o blockchain istnieją już chociażby w sektorze opieki zdrowotnej. Tokenizacja osobistych kartotek zdrowotnych i dostaw farmaceutycznych daje odpowiednie obietnice dla kontynuowania tokenizacji w tym sektorze w przyszłości. Firma IBM we współpracy z Hedera Hashgraph tworzy gotowe rozwiązania dla branży medycznej, między innymi dotyczące zarządzania szczepionkami w skali globalnej.
 
Tokenizacja znalazła również zastosowanie w płatnościach, zarządzaniu aktywami, nieruchomościach, zarządzaniu danymi, ubezpieczeniach, grafice, sprzedaży antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Tokenizacja może nawet sprawić, że aktywa jednostki będą obejmowały jej kontakty społeczne i umiejętności zawodowe. W teorii stokenizować można całe nasze życiowe doświadczenie w formie soulbound tokens. To modne ostatnio pojęcie oznacza tokeny powiązane z duszą konkretnej jednostki. Takie identyfikatory mogłyby zawierać dosłownie wszystkie informacje na nasz temat, od odbytych kursów po nasze podejście do spłacania kredytów i innych zobowiązań. W przyszłości stokenizowane mogą być również wszelkie byty niematerialne, takie jak czas, pomysły (tokenizacja patentów) czy umiejętności. 


Zastosowania tokenizacji w różnych sektorach

Dyskusja wokół zastosowań blockchaina zaczęła nabierać tempa. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możesz stokenizować sprzedawaną przez siebie nieruchomość lub uzyskać prawo własności do ułamka dzieła sztuki. Jedną z branż, w której użycie blockchaina może znacznie wpłynąć na dalszy rozwój, jest rolnictwo. Tokenizacja wspiera rolników w przedaży przyszłych plonów w celu pozyskania finansowania już na etapie zakładania plantacji. Może również pomóc sportowcom w sprzedaży praw do ich dochodów w przyszłości. Chociaż wszystkie te możliwości mają odpowiedni potencjał, najbardziej powszechny przypadek użycia tokenizacji został zidentyfikowany w CBDC - cyfrowych walutach banków centralnych. W tym przypadku cyfrowy zasób jest powiązany z pieniędzmi fiducjarnymi banków centralnych. Nad elektroniczną wersją swojej waluty pracuje obecnie około 100 krajów.
 
Zalety tokenizacji
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób będzie przebiegać tokenizacja przyszłości, ważne jest, aby zrozumieć jej liczne zalety. Korzyści z tokenizacji aktywów mogą wyraźnie pokazać powody, dla których przedsiębiorstwa lub użytkownicy decydują się na takie rozwiązanie. 

Bezpieczeństwo informacji 
Najważniejsza przewaga wartości związana z tokenizacją dotyczy użyteczności tokenów tylko w systemach, w których działają. Umożliwia to lepszą ochronę danych wrażliwych. W przypadku tokenizacji zaszyfrowany tekst nie zawiera danych osobowych. W związku z tym żadna osoba mająca dostęp do szyfrogramu nie może kraść poufnych informacji o użytkownikach ani wykorzystywać ich do złośliwych celów. 

Własność ułamkowa
Tokenizacja aktywów umożliwia ich podział na wiele części. W rezultacie udziały w postaci tokenów pomagają w przeniesieniu własności. Użytkownicy nie muszą fizycznie dzielić aktywów na wiele części, aby umożliwić handel. W związku z tym tokenizacja może na nowo zdefiniować konwencjonalne normy własności aktywów, zachęcając do możliwości współwłasności cząstkowej. 
 
Co najważniejsze, własność cząstkowa może również otworzyć drzwi do tradycyjnie niepłynnych rynków dla inwestorów. Ta praktyka tworzy również społeczeństwo równych szans. Nie musisz posiadać dużych środków, aby zainwestować w nieruchomość. Blockchain otwiera możliwość do bezpiecznej inwestycji w, przykładowo, 1 m² mieszkania. Po zawarciu transakcji możesz czerpać korzyści adekwatne do wielkości ulokowanych środków.
 
Nowa jakość transakcji
Stokenizowana przyszłość to również znacząca szansa na poprawę jakości transakcji. Wspomniana frakcyjność może zapewnić lepsze perspektywy własności, przy czym tokenizacja poprawia również szybkość transakcji obejmujących rzeczywiste aktywa. Tokenizacja przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa obrotu aktywami rzeczowymi, zapewniając jednocześnie większą prostotę i wygodę. 
 
Wprowadzając podstawowy precedens technologii blockchain, tokenizacja pomaga zmniejszyć potrzebę interakcji z pośrednikami. Tokenizacja aktywów w handlu na giełdzie może pomóc w rozwiązaniu jednego z poważnych problemów, tj. zbędnych formalności. Oprócz ich wyeliminowania, tokenizacja umożliwia również elastyczne podejście do sprzedaży i zakupu aktywów. Inwestorzy giełdowi nie musieliby dłużej polegać na firmach zarządzających aktywami. Wszystkie transakcje mogłyby odzywać się z poziomu prywatnych portfeli. 
 
Obawy o przyszłość tokenizacji
 Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę możliwe niepowodzenia związane z tokenizacją przed wnioskowaniem o jej przyszłości. Możliwości jej powszechnego przyjęcia zależą w dużej mierze od zrozumienia i rozwiązania istniejących problemów. Oto niektóre z pułapek, które mogą wpłynąć na rozwój przyszłości opartej o blockchain. 

Problemy z zaufaniem i brak regulacji
W przypadku tokenizacji często pojawiają się problemy związane z zaufaniem i brakiem regulacji. Należy zauważyć, że twórca tokena nie może pełnić funkcji regulowanej instytucji finansowej. W rezultacie zabezpieczenie mienia prawdopodobnie nie będzie miało udokumentowanych dowodów, co ograniczy jego ważność w sądzie. Konieczna jest rewolucja jeśli chodzi o prawo związane z tokenizacją i wzrost ilości jednostek zajmujących się tą dziedziną.
 
Modele biznesowe w tokenizacji muszą w dużym stopniu opierać się na autorytecie i zaufaniu. Z drugiej strony te wzorce są powszechnie widoczne w scenariuszach związanych z tworzeniem się bańki. Inwestorzy na rynkach finansowych podlegają nadzorowi regulatorów w celu zmniejszenia obaw o oszustwa. Organy regulacyjne mogą mieć ograniczone uprawnienia w zakresie tokenizacji akcji, zwłaszcza gdy sprzedawcy unikają uznania ich produktu za tokeny security. 

Brak infrastruktury
Kolejną przeszkodą dla tokenizacji może być brak działającego systemu tokenizacji aktywów rzeczowych lub podmiotów finansowych dostępnych na rynku. Tokenizacja aktywów wiąże się z pewnymi istotnymi wymaganiami technologicznymi. Na przykład obecna przestarzała infrastruktura IT może nie poradzić sobie z logiką smart kontraktów, automatycznych umów opierających się schemacie IFTT – if this then that. Jednak dostosowanie się pod nowe standardy może przynieść wymierne korzyści.

Nadchodzące regulacje
Wydaje się jednak, że powyższe problemy zostaną niebawem rozwiązane. Rozmaite organy rządzące przygotowują się do wprowadzenia regulacji. Dopracowywane są zarówno ramy prawne na poziomie lokalnym, krajowym, jak i ogólnoświatowym. Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO), we współpracy z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych i Komitetem ds. Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI), wydała kilka miesięcy temu  wytyczne dotyczące kryptograficznych systemów płatności. Już najbliższe miesiące powinny przynieść odpowiedź na pytanie, jak będzie kształtować się przyszłość oparta o blockchain. Martwi jednak fakt, że niektóre kraje, w tym Polska, zdają się nadal ignorować fakt tej cyfrowej rewolucji. Oby w naszym kraju na najwyższych szczeblach szczeblu również niebawem pojawiły się dyskusje na ten temat.
 
Future is now
Czy nasza przyszłość jest oparta o blockchain? Wszystko wskazuje na to, że tak. Tokenizacja zapewnia odpowiedni zakres nieograniczonych możliwości w różnych sektorach i daje istotną przewagę stosującym ją podmiotom. Trzeba jednak pamiętać, że istniejące wyzwania muszą znaleźć niezawodne rozwiązania. To jednak zupełnie normalne, że rewolucja potrzebuje czasu. Powszechna tokenizacja to stosunkowo nowa koncepcja i wymaga pewnych ulepszeń i dostosowania się pod nią.

Jeśli uważasz, że to ciekawy artykuł, to będzie mi miło jak podzielisz się nim z innymi.

Pozdrawiam

Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
tagi

Komentarze

Najnowsze

Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. 
Sztuka łączenia biznesów
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-05
CEO HUBburger.com Maciej Sagal  w rozmowie z kanałem The Birb Nest
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02
Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

top3

3 proste przepisy na regeneracyjny shake z białkiem z konopi.
Zdrowie
Autor
Justyna Moraczewska
Justyna Moraczewska
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
Hemp meat czyli „zielone” mięsko
Ekologia
Autor
Monika Sobczak
Monika Sobczak
Ulica
Data publikacji 2023-02-10
ChatGPT o medycznej marihuanie
Future
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
Data publikacji 2023-02-14
Zapytałam ChatGPT o medyczną marihuanę
Dieta bezmięsna pogłębia depresję!
Zdrowie
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-10
Nowe badania nie pozostawiają wątpliwości
Senolityki - poznaj suplementy przyszłością
Future
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09
Eko lifestyle?  Czyli...
Ekologia
Autor
admins
Hanna Wolska
UlicaTadeusza Tylewskiego 44
80-169Gdansk
Polska
Data publikacji 2023-01-09

Polecamy

NFT branży konopnej
Biznes
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-10
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o NFT HUBburger.com ale nie było okazji się zapytać – więc zrobiliśmy to my, a odpowiedział nam na pytania CEO projektu Maciej Sagal.
Medytacja i technologia
Zdrowie
Autor
Maja Wirowska
Maja Wirowska
Ulica
redakcja@huburger.com
Data publikacji 2023-05-09
Medytacja i praca z własnym umysłem jest starodawną praktyką, która ma tysiącletnie korzenie w wielu kulturach i tradycjach. Każdy z nas powinien znaleźć na nią przestrzeń w swoim życiu ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Z drugiej strony nie każdy chce, bądź ma czas, na podążanie ścieżką duchowego rozwoju.
Strefa Konopna i Gwiazdy na Rap Stacji
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-05-02

Sezon festiwalowy widać już za rogiem, ale na tym wydarzeniu oprócz emocji z występami gwiazd polskiego hip-hopu – będziecie mogli też skorzystać z atrakcji w specjalnej strefie konopnej HUBburger.com

 Lifestyle w naturze czyli o nas
Aktualności
Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-04-24

Hubway to nowy głos społeczności skupionej wokół marki HUBburger, w której wolność wyrażania i promowania naturalnego i odpowiedzialnego sposobu życia jest osadzona w DNA.

PLATFORMA
SZKOLENIOWA

Co możesz zrobić, aby robić to lepiej?

Strona główna

Podcast

Autor
redakcja
redakcja
Ulica
redakcja@hubway.com
Data publikacji 2023-02-17
Wybraliśmy dla Was najciekawsze naszym zdaniem odcinki podcastów dotyczących tematyki konopnej, ale nie tylko. Rezerwujemy tu też miejsce na naszą produkcję audio, która powoli kiełkuje w naszej redakcji.
Strona główna
Strona główna

Znajdź swoje CBD